2025. 01. 29. – Vízöntő újhold

Szerző: Zsé
A január 29-i Vízöntő újhold után már kevésbé fognak befolyásolni, korlátozni minket mások véleményei.
13 perc

Újholdas blogbejegyzésünk két verzióval érkezik: egy mélyebb, szakmai elemzés mellett egy közérthető összefoglalót is készítettünk. Válaszd a hozzád leginkább passzoló megközelítést, és merülj el az újhold üzenetében!

Szóval, ha sietnél, akkor...

A január 29-i Vízöntő újhold különleges, uránuszi időszakot hoz, amelyben érzelmeink és ösztönös reakcióink kerülnek a fókuszba. Az elkövetkező hetekben cselekedeteinket leginkább emócióink és az énképünk formálására irányuló törekvéseink irányítják. Mindez lehetőséget kínál arra, hogy átgondoljuk és új alapokra helyezzük megszokott érzelmi válaszainkat, amelyek talán kényelmesek, de nem feltétlenül szolgálják a kapcsolataink konstruktív menedzselését, építését. Ha lassulást vagy bizonytalanságot tapasztalunk az elkövetkező két hétben, fontos, hogy ne essünk kétségbe: az előrelépéshez szükséges lesz időnként visszalépni, hogy a megfelelő, jól átgondolt irányban haladhassunk tovább.

A Kos jegyű Chiron és a retrográd mozgású Uránusz kozmikus pozíciója és fényszögkapcsolatai a közösségi interakciók által okozott lelki sebekre irányítják a figyelmünket, az újhold globális energiái pedig támogatják ezek tudatosítását és gyógyítását, valamint segítenek felismerni és transzformálni azokat a külvilágból, a közössége(ink)ktől érkező információkat és (válasz)reakciókat, amelyek meghatározták eddig önképünket. Ideje megkérdőjelezni mások véleményének hitelességét és engedni a közösségi kondicionálás szorításán. Ahhoz, hogy tisztábban láthassuk helyzetünket és igényeinket, szükséges eltávolodnunk a társadalmi normáktól és konszenzusoktól.

A retrográd Mars révén most újra és újra felszínre törhetnek azok a régi emlékek és érzések, amelyeket eddig elnyomtunk magunkban: szembenézhetünk a múlttal, és elkezdhetjük szisztematikusan – akár terápia segítségével – feldolgozni a traumáinkat, hogy az új energiák megérkezhessenek az életünkbe. Az önismeret nagy valószínűséggel spontán (krízis)helyzeteken keresztül mélyül, miközben a tudattalan tartalmak megmutatkoznak és kibontakoznak.

Ez az időszak alvilágból való kiemelkedésről és az autonómia visszaszerzéséről szól. A régi, kollektív hitrendszerek és értékek már nem szolgálnak bennünket, így az aktuális bolygóenergiákon keresztül felszólítást kapunk az univerzumtól személyes igazságaink kimunkálására és belső világunk újraszervezésére.

A Vízöntő újhold legnagyobb ajándéka ugyanakkor talán még is az, hogy segít bensőségesebb kapcsolatot kialakítanunk a kozmosszal és saját kozmikus énünkkel. Ez a reorientáció lehetőséget ad arra, hogy önmagunkat egy tágabb, univerzális összefüggésben vizsgáljuk, és a magunkról kialakított képet, az identitásunkat új alapokra helyezve folytassuk evolúciós fejlődésünket.

Meditáció a január 29-i Vízöntő újhold idejére.

Ha pedig elmélyülnél, akkor...

A zodiákus „méhe”, a vizes Rák jegye kel a január 29-i Vízöntő újhold bepontosodásakor (13:36), ez már önmagában kijelöli, hogy az elkövetkező két hétben érzelmi indíttatásból cselekszünk leginkább, az énképünket rendszerező-szervező személyes érzéseink válnak elsődleges üzemanyagunkká – a képlet hangsúlyos 8. életháza csak még inkább egyértelműsíti mindezt. A Rák jegyű Mars (21°13’) az I. életházban azonban hátrál, tehát felül tudjuk most vizsgálni ösztönös cselekvéseinket, érzelmi reakcióinkat.

A szokásokká, mintázatokká kristályosodott érzelmi válaszainkra történő reflexió időszaka köszönt ránk – lehetőséget kapunk, hogy megszabaduljunk mindazon megnyilvánulásainktól, amelyek komfortosak ugyan, de nem szolgálják a konstruktív kapcsolatteremtést (Bak a VII. életház csúcsán).

A Mars nem csupán retrográd mozgást végez, de már jócskán északi irányú határsértésben is áll – a deklináció pontos értéke 25°59’53” –, az önreflexió igénye és hatása így különös erősséggel jelenhet meg a térben. Ha extrém lelassulást, esetleg bénultságot tapasztalunk, semmiféleképpen se ijedjünk meg – a célzott, megfelelő erőkifejtés jegyében most egy-egy előrelépés után vissza kell lépnünk kettőt. Irracionálisnak tűnő cselekvéseink bizonyosan célt érnek, kifizetődnek, előbb-utóbb a kapcsolatainkban, a nyilvános szférában is manifesztté válnak; erről a X. életházas, Halak jegyű stellium, vagyis bolygóhalmozódás, és az I. életházas Mars trigonkapcsolatai gondoskodnak.

Bár a képletből annyira nem „ugrik ki”, az óra-kép egészének üzenetét tekintve különösen fontos a Chironnak (Kos 19°25’) és a Marsnak az a terjesztő fázisú kvadrátja, ami a Mars retrográd mozgása révén most közeledő fényszög, és ami február 4-én (03:43) válik egzakttá. A Rák Mars és a Kos Chiron közötti kvadrát 2024. október 13-án (22:36) volt utoljára pontos, csak akkor a Chiron végzett hátráló mozgást; ebben az energetikai háttérben pedig március 26-án, majd 2026. szeptember 27-én érintkeznek utoljára negyedfénnyel, hiszen a 2018-ban indult Kos Chiron ciklus 2027 április 14-én ér véget, ekkor lép át a Bikába, fontos tehát kihasználni, a lehető legkörültekintőbben együttműködni az éppen aktuális chirotikus energiákkal. A Kos jegyű Chiron a 11. életházban a közösségi érintkezés által szerzett egosérüléseinkre hívja fel a figyelmünket. Ezeknek a sebeknek a tudatosítására és gyógyítására nyílik lehetőség újholdkor a terjesztő fázisú kvadrát által:

destabilizálhatjuk, felülírhatjuk azokat a szocializáció során rögzült, meggyőződéssé vált vélekedéseket, amelyek meghatározták, egyúttal pedig stigmatizálták az önmagunkról kialakított képünket.

(A Kos Chiron és az I. életházas Mars jóvoltából különös hangsúllyal jelenik meg a Kos/Mars archetípusa az újhold képletében!) Ha valamikor, akkor most igazán időszerűvé válik, hogy megkérdőjelezzük mások rólunk kialakított véleményének hitelességét – hogy függetlenedjünk a közösség kondicionálásától. A tudatosságunk efféle kiterjesztése minden bizonnyal a(z eddig mások által meghatározott) hit-, érték- és erkölcsi rendszereinket érintő krízis által következik majd be.

A retrográd Mars okán most fel-feltörhet mindaz, amit eddig a tudatalattink mélyére száműztünk: szavak, beszélgetésfoszlányok, emlékek, amelyek így vagy úgy, de megsértettek bennünket, tudat alatt pedig mind a mai napig meghatározzák önmagunkhoz való viszonyunkat, viselkedésünket.

Ráébredhetünk arra, hogy továbblépni, új sorsköröket elindítani – emlékezzünk a Kos kardinális minőségére! – csak akkor tudunk, ha szembenézünk a múlttal és a traumák feldolgozásának az útjára lépünk. A mások szemén keresztül látott önképünk szükségszerűen torzított, hiszen sajátunkéval egyetemben minden látásmód korlátozott – ennek a felismerésében és a konszenzusok elleni lázadás szükségességében nyerhetünk most bizonyosságot.

Amíg a régi energiák uralják bennünk a teret, nincs mód az újak érkezésére, a belső hazaérkezésre (az I. házas, Rák jegyű, retrográd Mars és IV. házas, Mérleg jegyű, retrográd Fekete Hold Lilith utolsó negyedes kvintilje). A retrográd Mars és a Castor állócsillag (Rák 20°35’) egyvonalban állása hangsúlyosan rámutat arra, hogy elérkezett az idő a meghaladott minőségek elengedésére: az Alpha Geminorum rendszerint életünk halandó, mulandó oldalának előtérbe kerülésekor válik prominenssé. A múlt megértésének az esélyét, az egykor történtek objektív átértékelésének a lehetőségét a retrográd Mars és a 11. életház csúcsán álló retrográd Uránusz közti sarló fázisú szextil is jelzi. Lehetővé válik tehát az elengedés – szó szerint, mivel a Mars közeledő konjunkciót képez az Opportunity (Lehetőség) (Rák 20°03’) névre keresztelt Hilda-aszteroidával.

Különösen domináns az újhold képletében a 8. életház: négy planéta található itt a renitens Vízöntő jegyében, köztük magát az újholdat képező Hold és Nap is. Mindössze 1°24’ választja el a Hold-Nap együttállást (Vízöntő 9°51’) a 9. életház csúcsától (Vízöntő 11°15’), ez pedig csak egy az életházak archetípusának szintjén tetőző energiákból: a retrográd Uránusz a Bika 23°15’-én látható, míg a 12. életház csúcsa 23°55’-en; a retrográd Mars a Rák 21°13’-én, míg a 2. életház csúcsa 22°19’-en. Számos tehát a kulmináló energia. Az újhold nem csupán a Skorpió jegyével analóg 8. életházban teljesedik ki, de a két fővilágosító a Merkúrral (Vízöntő 2°17’) karöltve új fázisú konjunkcióban is áll a Skorpió uralkodó bolygójával, magával a Plútóval (Vízöntő 1°58’).

A kognitív, expresszív és érzelmi folyamatainkban mérföldkőhöz érünk: egocentrikus tudatosság, vagyis ellenőrzés nélkül, spontán módon törnek felszínre tudattalan tartalmak az önismeret, önfelfedezés megsegítésének jegyében.

Mivel a kontrollvesztés teljességgel idegen hétköznapi működésünktől, így intenzívebb megélésekre, komolyabb konfrontációkra is számíthatunk. Konfrontálódunk (8. ház) a traumáinkkal (Vízöntő [mint másság]) a Hold, a Nap és a Merkúr analógiáinak vonatkozásában. Az úgynevezett anya-, apa- és testvérsebek is feltépődhetnek, hogy az érzelmi határtapasztalatok (sokkja) révén a való életben is ki tudjuk jelölni a határainkat. A Persephone (Vízöntő 1°14’) és a Cerberus (Vízöntő 1°23’) balzsamos együttállásban kapcsolódik az égi Sas (Aquila) és Bak (Capricornus) csillagjait aktiváló Plútóhoz, vagyis ez az időszak valóban az alvilágból való kiemelkedésről, az autonómia visszaszerzéséről szól. Nagyon fontos, hogy a határhúzás folyamatában ténylegesen – amennyire csak lehet – függetlenítsük magunkat a társadalmi interakcióktól és az azokat szervező közmegegyezéses értékektől, mivel csak így tudunk megfelelő módon rálátni helyzetünkre és személyes igényeinkre – ez már a X. életházas Halak Vénusz (25°26’) és az újhold között feszülő utolsó negyedes szemikvadrát üzenete. Az energiák szabad áramlását és az önfelvállalás megcselekvését követelik a Holddal és a Nappal együtt álló Icarus (Vízöntő 10°23’) és Ate (Vízöntő 11°07’) aszteroidák is: Icarus történetében a határok transzcendálásának mindent felülíró vágya fejeződik ki, Ate mítosza pedig az impulzivitás, vakmerőség (minta)példázata.

Ez az újhold a Vízöntő jegyéhez méltó módon kiszámíthatatlan, rapszodikus megéléseket hoz – uránuszi időknek nézünk elébe.

Ezt látszik alátámasztani az is, hogy a VI-es házas Fekete Hold Lilith (Mérleg 3°52’) még hatókörön belüli egyvonalban állást képez a Virgo csillagkép éta (η) csillagával, vagyis a Szűz térdével, a Zahniával (Mérleg 5°10’), ami a múlttól való ellépésnek, a rugalmas változ(tat)ásoknak és az új elindításának az egyik stelláris jelölője. Számottevő változások történhetnek önvalónk legmélyén, az önmagunkkal kialakított kapcsolatunk alakulásában. Éppen ezért is különösen fontos az az első negyedes trigon, amely a Fekete Hold Lilith intenzitásából töltekezve a Vízöntő stellium kreatív megvalósítását támogatja: a lelkünk legmélyén lévő vágyaink integrálásával egyre harmonikusabbá, egyre inkább önmagunkká válunk (Mérleg-Vízöntő levegő trigon): a saját hangunkon beszélünk (Merkúr), a saját fejünkkel gondolkozunk (Nap) és a saját szívünkkel érzünk (Hold) – egyszóval újjászületünk (Plútó).

A Le- és Felszálló Holdcsomópontok a IV. és X. életházak tengelyét aktiválják be. Az evolúciós irány most ugyan a konszenzussal, konformitással és társadalmisággal analóg X-es ház életterületére mutat, de a Halak jegyű Felszálló Holdcsomópont a szintén Halak-jellegű, neptunuszi energiákat mozgósító balzsamos együttállásaival az eddig kiépített struktúrák kényszerű felol(dó)dásáról ad hírt. Az sem véletlen, hogy a Sárkányfej egyvonalban állással pont hogy „szárnyas” állócsillagokat érint: az Azelfafage (Pi Cygni; Halak 28°37’) és a Scheat (Beta Pegasi; Halak 29°43’) a Hattyú (Cygnus) és a Pegazus (Pegasus) konstellációk éteri energiáinak a közvetítői. A Halak Vénusz (az asztrológiai tradíció szerint) egzaltált pozíciójú, ráadásul együtt áll magasabb oktávjával, a szintén emelt helyzetű, uralmi Neptunusszal (27°53’), tehát

a transzcendens törekvések, a konszenzusok kollektív felszámolása különösen fontossá válik az elkövetkező hetekben. Ezeken a közmegegyezéses „romokon” lehet aztán elkezdeni az újonnani építkezést (Vénusz-Szaturnusz új fázisú konjunkciója).

A Szaturnusz (17°09’) a X. házban különösen erős, a saját felségterületén áll, a Halakban viszont a domicil Neptunusznak van alárendelve, pár fokperc híján pedig már éppen nem képez vele együttállást. Ha felismertük, mely önértékelési és kapcsolódási mintázataink hátráltatnak bennünket a kreatív és (fel)szabad(ult) önmegvalósításban (a Vénusz és az újhold már említett, utolsó negyedes szemikvadrátja), akkor nekiláthatunk a valóságunk újrastrukturálásának (Szaturnusz).

Ebben segítenek a gyűrűs planétával szoros orbiszban együtt álló aszteroidák, amelyek mind egyiptomi és görög mitológiai alakok, történetek tolmácsolói: az Isis (Halak 16°29’) az (újra)egyesülést és a gyógyulást támogatja; az Anubis (Halak 18°01’) a szimbolikus halált és – különösen a Halakban – a spirituális transzformációt; a hedonista Bacchus (Halak 16°52’) az örömelv jegyében történő szabály- és határszegést; a Horus (Halak 17°39’) megint csak a gyógyulást; ahogyan a Nessus (Halak 17°55’) is, amely archetípus elsődlegesen a toxikus mintázatok és ciklusok megtörésében, az árnyékos családi karmák felfényesítésében érdekelt. Az újrastrukturálást dinamikusan támogatja továbbá az Ikrek jegyű, retrográd Jupiter (11°20’) is a 12. életházból, amely egyrészt egyvonalban áll az Aldebaran (Ikrek 10°08’) és a Tabit (Ikrek 12°16’) állócsillagokkal, másrészt pedig utolsó negyedes kvadráttal kapcsolódik az előbb említett Szaturnuszhoz. Az Aldebaran a Bika (Taurus) legfényesebb, alfa (α) csillaga, amely az integritás és a szintlépés fontosságának őrzője, míg a Tabit a vadász (Nimród [Orion]) által szorongatott oroszlánbőr egy csillagjaként az áldozathozatal szükségességét ragyogja.

A Jupiter-Szaturnusz egy különösen érdekes planetáris pár: aspektusuk és/vagy fázisuk arról ad felvilágosítást, hogy személyes hitrendszereink, életfilozófiáink mennyire kompatibilisek annak a társadalmi kontextusnak az ideológiai meghatározottságaival, amelybe beleszülettünk és az életünk kereteit biztosítja. Amiként a Szaturnusz a X. házban, úgy a Jupiter is otthon érzi magát a 12. ház neptunuszi terrénumában – hiszen a Halak hagyományos uralkodója –, a Halak Szaturnusz így duplán Halak-energiával telítődik. Ez az utolsó negyedes, a Jupiter és a Szaturnusz között létre jövő változó kvadrát az univerzális, időtlen és abszolút igazságok kirostálására invitál bennünket.

A kollektív tudat(talan)ból származó régi minták, hitrendszerek, kulturális igazságok és értékek, amelyek a személyes és társas jelentésképzést egyaránt meghatározzák, nagyrészt már nem szolgálják az egyént. Ahogyan az inkarnálódott lelkek dekondicionálják magukat a közös(ség) realitás(á)tól, úgy egyre égetőbbé válik a személyes igazság- és tudásrezsimek kidolgozásának sziszüphoszi munkája, a tudat repolarizációja.

Ezt a retrográd Jupiter és a Felszálló Holdcsomópont közti sarló fázisú kvintil is alátámasztja, amely aspektus az új, individualizált evolúciós célok externalizációjához járul hozzá. Az újhold – és a Vízöntő jegyű stellium egésze – ráadásul terjesztő fázisú trigonnal kapcsolódik a retrográd Jupiterhez, tehát a sikeres traumafeldolgozást, az új érzelmi ciklus(ok) elindítását támogatja az „egyéniesítés” meglépése. Figyelem! Ez az egyéniesítés semmi estre sem az egocentrikus én bizonyos vonásainak a dacból és/vagy sértettségből történő felnagyítását, kihangsúlyozását jelenti.

Legideálisabb esetben az egyén reorientációt hajt végre és a kozmosz vonatkozásában kezdi el vizsgálni önmagát, belső világát. Magával a kozmosszal és – jobb kifejezés híján – saját kozmikus énjével, szerepével kezd el bensőségesebb kapcsolatot kialakítani.

(A Szaturnusz még csatornázza a misztikus Eridanus folyó torkolatának, az Achernar [Halak 15°39’] csillagnak az üzenetét – a megvilágosodás, megérkezés és feloldódás erejét.) Így nyilvánul meg az utolsó negyed tudatosságot-tudatosodást érintő krízise a retrográd Jupiter és a Neptunusz kvintil fényszögében.    A 11. életház végén, a saját birtokának a határában hátráló Uránusz a(z ön)felszabadítás megcselekvésének elkerülhetetlenségét közvetíti. Az önreflexió és az objektív gondolkodás sürgetésével próbálja felhívni a figyelmet azokra a társas interakciók során keletkezett sérülésekre (Kos Chiron a 11. házban), amelyek mára teljesen ránk merevedtek, fogva tartanak (Bika, fix minőség), meghaladásuk pedig nem halasztható tovább (retrográd Uránusz).

Fontos tudatosítanunk, hogy az evolúciós sebesség ilyetén felgyorsítása nem az egyes életekben tapasztalható „káosz” céltalan előidézésének, hanem az egyéni szabadság megélésének a jegyében történik.

Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy sikeresen újrastrukturáljuk és stabilizáljuk az önmagunkhoz fűződő viszonyunkat, és realizáljuk az új, immáron a kozmoszt is számításba vevő és azt ki is nyilvánító, kreatív identitásunkat (Uránusz-Vénusz utolsó negyedes szextilje).

Zsé
Zsé további bejegyzései

Kapcsolódó bejegyzések

Medikalizáció és a nők: az egészségipar árnyoldalai

A medikalizáció egyre nagyobb hatással van a nők életére, befolyásolva mindennapi döntéseinket, egészségügyi tapasztalatainkat és társadalmi szerepeinket.
Tovább

2025. 01. 29. – Vízöntő újhold

A január 29-i Vízöntő újhold után már kevésbé fognak befolyásolni, korlátozni minket mások véleményei.
Tovább

Paradigma, proaktivitás. Mik ezek?

A paradigma és a proaktivitás két olyan fogalom, amellyel határozottan többet kellene foglalkozniuk a holisztikus segítő szakmáknak.
Tovább